POCZĄTEK
Milicyjny klub sportowy w Tarnowie powstał z inicjatywy KP MO, a pierwszymi działaczami i założycielami klubu byli Jan Twarczyk, Józef Kłusek, Marian Prosowski, Michał Kupiec, Kazimierz Pałypyszyn, Stanisław Słowik i Alojzy Szczepanik - ówcześni działacze PPR i MO.
Ludzie ci, według kroniki klubu, powołali i ukonstytuowali Powiatowy Zarząd Zrzeszenia Sportowego „Gwardia” w 1947 roku. Były to czasy powojenne - klub ten, choć powinien być uprzywilejowany z natury rzeczy, borykał się z trudnościami finansowymi. Nie było widać zrozumienia dla usportowienia ówczesnej milicji.
ROZPAD
Później było już lepiej. Do roku 1954 klub dawał sobie nieźle radę dzięki zaangażowaniu działaczy i pomocy zakładów patronackich. Ale właśnie w tym roku nastąpiła reorganizacja sportu gwardyjskiego. Rozwiązano Powiatowy Zarząd ZS „Gwardia”. Funkcję kierowania sportem gwardyjskim przejęło koło Krzewienia Kultury Fizycznej i Sportu działające przy Komendzie Powiatowej. Reorganizacja ta, jak to często bywa z reorganizacjami, zamiast rozkwitu doprowadziła klub do upadku. Z braku finansów klub sie rozpadł, a zawodnicy poszczególnych sekcji przeszli do innych klubów tarnowskich.
REAKTYWACJA
Reaktywowano go dopiero w roku 1961. Klub uzyskał poparcie kilku zakładów patronackich (obecnie nazwalibyśmy to sponsorowaniem) i dzięki tej współpracy powstał Międzyzakładowy Klub Sportowy „Gwardia”. Klub zaczynał od zera, poszukując na początek zawodników. Poprawa nastąpiła w roku 1963, kiedy MKS „Gwardia” połączył się z KS „Strusinianka” działającym przy Tarnowskich Zakładach Przetwórstwa Owocowego. Wtedy powstała nazwa Gwardyjski Klub Sportowy „Błękitni” istniejąca do końca PRL.
TRANSFORMACJA USTROJOWA
Wraz ze zmianą ustroju klub, już policyjny, musiał sobie dawać radę sam, tym bardziej, że w 1990 roku przestano go dotować. Jednak KS „Błękitni”, mając nowoczesną bazę sportową, radził sobie całkiem dobrze, pobierając opłaty za korzystanie z siłowni i sauny. Otworzono własną hurtownię piwa, a także w okresie letnim sezonowy sklepik spożywczy.
Ponieważ środki z działalności gospodarczej były niewystarczające, wszelkie prace remontowe przy obiektach sportowych starano się wykonywać systemem gospodarczym. Innym, niebagatelnym źródłem dochodów była sekcja krzewienia kultiury fizycznej:
„(...) prawdziwym potentatem jest sekcja krzewienia kultury fizycznej. Prawie 1300 członków! I to dzięki ich składkom można było przebrnąć najtrudniejsze lata. To oni biorą udział w imprezach sportowo-rekreacyjnych, zawodach, turniejach, rajdach, wycieczkach”. (Z. Szych, J. Jedynak, „50 lat Błękitnych - Sport w niebieskim kolorze”, wyd. jubileuszowe 1997).
Pierwszą sekcją „Błękitnych”, tak jak niemal wszędzie była oczywiście piłka nożna, która przez cały okres działalności klubu była oczkiem w głowie. Zaczynali skromnie, by po kilku sezonach awansować do klasy „A”, grali również w lidze okręgowej i po reorganizacji administracyjnej kraju w lidze międzywojewódzkiej.
Jak podaje R. Kieroński zajęcia z piłkarzami prowadzili m.in. Mieczysław Grzybowski, Stanisław Roik, Antoni Barwiński, Władysław Lemieszko, Franciszek Lis. Jako ciekawostkę można podać, że istniała również sekcja piłki nożnej pań. Grały one tak dobrze, że występowały nawet w II lidze.
źródło: Jerzy Dzierwa,Tarnów. Zawale. Wielki Przewodnik, Tarnów: Tarnowskie Towarzystwo Kulturalne, Urząd Miasta Tarnowa, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Biblioteka Miejska w Tarnowie, 2000
HISTORIA NAJNOWSZA
Na przełomie tysiącleci piłkarze „Błękitnych” występowali w IV lidze. Niestety od sezonu 2001/02 nastąpił upadek sportowy klubu. W 2010 roku drużyna spadła do tarnowskiej Klasy B, gdzie gra do dziś.
W styczniu 2018 roku grupa zawodników na czele z bramkarzem Pawłem Holcmanem postanowiła wydzielić sekcję piłkarską i utworzyć nowe stowarzyszenie. Tak powstał Klub Piłkarski „Błękitni” 1947 Tarnów, który jest kontynuatorem tradycji piłkarskich Klubu Sportowego Błękitni Tarnów. Głównym celem nowej organizacji jest odbudowa struktury piłkarskiej poprzez skupienie się na pracy z dziećmi i młodzieżą. Na dzień dzisiejszy stowarzyszenie skupia ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. Wiosną 2021 roku Błękitni podpisali porozumienie o współpracy z KS Metal Tarnów - od tego czasu wszystkie drużyny dziecięce i młodzieżowe (do kategorii trampkarz) występują w rozgrywkach pod nazwą Błękitni/Metal Tarnów. Klub posiada także sekcję seniorską, która w po latach gry w Klasie B (najniższa klasa rozgrywkowa), w 2021 roku awansowała do Klasy A, gdzie gra do dziś.